Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-pá, 8-16 hod.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Lednická radost: návod na pěstování a tipy na letničkovou loučku
05.02.2023
Lednická radost: návod na pěstování a tipy na letničkovou loučku
Letničková směs Lednická radost mě zachránila před bezkvětou první sezonou na Prvorepublikové zahradě. Už za šest týdnů od výsevu vykouzlila převážně ... číst celé
Trikolora: směs letniček na kvetoucí loučku, návod a tipy
24.01.2023
Trikolora: směs letniček na kvetoucí loučku, návod a tipy
Trikolora je ideální směs pro všechny, kdo hledají umírněnou barevnost s hřejivými akcenty. Jak název napovídá, základem jsou modré, bílé a červené kv... číst celé
Plzeňská květnice: návod a praktické zkušenosti
20.01.2023
Plzeňská květnice: návod a praktické zkušenosti
Plzeňská květnice je směs letniček, které rozzáří zahradu po celou sezónu. Milovat ji bude i hmyz, nabízí totiž 15 druhů letniček a kvete až do mrazů.... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Konipáskův blog
  3. Rostliny do trvalkového záhonu (druhá polovina roku)
13.02.2022
Komentáře (0)

Rostliny do trvalkového záhonu (druhá polovina roku)

Jaké rostliny vybrat pro trvalkový záhon, aby vypadal dobře až do mrazů? Konipásek přichází na pomoc. Projdeme jeho hlavní výsadbu, díky níž zdobí nonstop. I když zrovna nekvete.

 

Červenec je explozí barev

Červenec sluší Konipáskovu záhonu asi nejvíc. Těch barev, těch tvarů! Ještě pořád kvetou modré ostrožky, nezbedně vykukují mezi kopretinami a floxy (to růžové vzadu). Nakvétají už i první rudbeckie a třapatky nachové.

Trvalky v červenci | Zahrada U konipáska

TIP: Kopretiny, ostrožky, topolovky a další babičkovské květiny nemusíte draze kupovat v květináčích. Snadno si je napěstujete ze semen. Zvládne to i úplný začátečník. Kolekci deseti top druhů koupíte pod názvem Konipáskova zahrádka.

Modré ostrožky mě fakt baví. Nejenže jsou naprosto bez práce (jednou vysejete, ony se pak semínky přemísťují po záhonu, jak je libo), ale taky mají nejrůznější odstíny modré. Té v záhonech moc nebývá, a tak je velmi příjemným osvěžením. 

Trvalkový záhon v červenci | Zahrada U konipápska

Tady už je vidět třapatky nachové. Kdo aranžujete, zkuste je dát do věnců nebo vazeb o bez okvětních plátků. Získáte tak zajímavý kontrastní prvek. Jen pozor na prsty, jejich „hlavičky“ dost píchají. Své místo mají samozřejmě i v kolekci Konipáskova zahrádka.

Echinacea | Zahrada U konipáska

Záhon z bočního pohledu. Už jsme mluvili o výšce, tu tady dodávají vzpřímené muškáty v oknech a přísavník pěticípý, který jsem pustila po fasádě. Pod zápichem s ptáčky se na své představení chystají rozchodníkovce.

Rozchodníkovec | Zahrada U konipáska

Za kopretinami je řebříček bertrám, to jsou ty bílé kouličky. Tyto kopretiny jsou velmi statné, mají na výšku asi 80 cm a velmi dobře se množí semeny. 

Kopretina | Zahrada U konipáska

Člověk až neví, kam se dřív dívat, hmyz je úplné extázi. Mám to štěstí, že floxy mi voní, a tak ráda sedávám u záhonu na lavičce, kochám se a „voňám“ si.

Protože chalupu, kde je zahrada, pronajímáme, neměla jsem v sezóně možnost do záhonu zasahovat. A tak se stalo, že se v něm objevilo nějaké vypelichané místo. Takové situace řeším svojsky: tam, kde to nekvete, napíchám keramické květy. PS: Ten vybydlený barák není naše pronajímaná chalupa

TIP: Kopretiny, ostrožky, topolovky a další babičkovské květiny nemusíte draze kupovat v květináčích. Snadno si je napěstujete ze semen. Zvládne to i úplný začátečník. Kolekci deseti top druhů koupíte pod názvem Konipáskova zahrádka.

 

Zahrada U konipáska

Poslední ponor do červencových barev a jdeme na srpen.

 

Srpen v teplých barvách


Bílé floxy v levé části fotky mají zvláštní vlastnost. Nakvétají postupně, mezi odkvetlými trubičkami se objevují nová poupata, která se následně rozevírají. Kytka tak umí zdobit záhon klidně dva měsíce. Je to pravděpodobně kultivar David.

Flox David | Zahrada U konipáska

V srpnu už jsou kopretiny sice odkvetlé, ale ty moje keramické září a září.  Pěkně patrné už jsou i hlavičky rozchodníkovců (vlevo dole na fotce). Kontryhel měkký v přední části už má ostříhané uschlé květy. Ty nekončí na kompostu, ale ve věncích a kyticích, kde svým jemným projevem šikovně vyplňují prostor.

Zahrada U konipáska

Vyznění záhonu je s postupujícím létem teplejší, převládají žluté, teple fialové a růžové tóny. Modrou mi opět supluje keramika.

Zahrada U konipáska

A tady celkový pohled na záhon skrze naši mladou lipku. Až teď s koncem měsíce narostly trávy vlevo tak, že na sebe poutají pozornost. Uznávám, že babičky ozdobnici čínskou v zahrádce neměly. Trs, co je hlouběji v záhonu, půjde letos ven. Ten krajní ale nechám, neruší mě a navíc vnáší podzimní a zimní efekt.

Zahrada U konipáska

Srpen opustíme pohledem z druhé strany. Vypelichané místo z minulého měsíce už zarůstá rozchodníkovci, záhonu dominují nejrůznější variace rudbeckií.

TIP: Kopretiny, ostrožky, topolovky a další babičkovské květiny nemusíte draze kupovat v květináčích. Snadno si je napěstujete ze semen. Zvládne to i úplný začátečník. Kolekci deseti top druhů koupíte pod názvem Konipáskova zahrádka.

Trvalkový záhon | Zahrada U konipáska

Óda na září

Rozchodníkovce mám fakt ráda (to ve spodní části fotky). Vydrží všechno, skvěle se množí řízky, zdobí, ať kvetou nebo ne. A miluje je hmyz. Drobnější rostlinky jsou loňské mláďátka, pořád je porcuju, protože je chci na dalších a dalších místech.

Rozchodníkovce | Zahrada U konipáska

Podzim je čas aster. Mám tři kultivary v různých odstínech a výškách rozprostřené ve skupinkách po záhonech. Tady se chystají vykvést nižší astry v přední části záhonu.

Září | Zahrada U konipáska

Přísavník na zdi červená, záhon ale pořád kvete. Občas se objeví nějaký ten flox, nastupují vysoké astry, rozchodníkovce už hučí včelami. Na kraji záhonu se chystá doplnit modrou ořechokřídlec.

Září v trvalkovém záhonu | Zahrada U konipáska

Pohled u druhé strany. Podívejte, ty vysoké bílé floxy pořád ještě krásně kvetou!

Trvalkový záhon | Zahrada U konipáska

Říjen není zdaleka konec

Přísavník už je rudý, z echinaceí sbírám semínka. Ale záhon to nevzdává a kvete dál i v říjnu.

Zahrada U konipáska

Královnou října je astra. Slétají se na ni poslední motýli, krmí včely a další brebery. Na podzim jsem astry mohutně sázela i v mé druhé zahradě Prvorepubliková zahrada. Bez nich by podzim nebyl opravdový.

Astra | Zahrada U konipáska

Rudbeckie kvetou od června. Ne nutně pořád ty stejné rostliny. Jak se přesemeňují, na podzim se dostávají na řad loňské semenáčky. Nikdo se mi nemůže divit, že je tak miluju.

Rudbeckie | Zahrada U Konipáska

Tady zase celkový pohled na záhon. Šťavnatá zelená dávno zmizela, ale je to říjen, to k němu patří. Barev a květů je v záhonu pořád hodně. Navíc je člověk s postupujícím podzimem rád za cokoli.

Říjen v trvalkovém záhonu | Zahrada U Konipáska

Nastává doba, kdy slabší povahy vlítnou do záhonu a stříhají. Já ne, záhon čistím, až se na jaře rostliny začnou probouzet. Proč to tak ne-dělám, najdete v mém prvním článku o trvalkovém záhonu.

Zahrada U konipáska

A floxy kvetou a kvetou. Jasně, že to není taková záplava květů, ale na říjen to není špatné.

Říjen | Zahrada U konipáska

Červeně zbarvený přísavník opadává, trávy otevírají květenství. Za chvilku přijdou mrazy.

Přísavník | Zahrada U konipáska

Listopad: zahrada se ukládá ke spánku

A je tu listopad. U Konipáska se hlásí mráz klidně v září, v listopadu už se musím spolehnout na zimní efekt rostlin.

Listopad v trvalkovém záhonu | Zahrada U konipáska

Echinacea je vděčná i v tomto období. Drží vzpřímeně a zdobí.

Echinacea v zimě | Zahrada U konipáska

K podzimní kráse pomáhá nejenom námraza, ale i pavoučci.

Pavučiny na zahradě | Zahrada U konipáska

A jak jinak: rozchodníkovce po milionté. No řekněte, že je to úchvatná rostlina!

Rozchodníkovec v zimě | Zahrada U konipáska

Když napadne sníh, je to pro zahradu nejlepší. A tak nesmutněme, že ještě není jaro, ale radujme se, že zahradě ta extra dávka vláhy pomůže.

Zasněžená zahrada | Zahrada U konipáska

Přeju, ať vám vaše zahrady dělají radost po celý rok!

Užitečné odkazy:

Chalupa U konipáska - pronájem chalupy u Švihova, naprosté soukromí v rozkvetlé zahradě

Jak založit trvalkový záhon, aby zdobil a nestrhal vás - základní principy tvorby trvalkového záhonu

Rostliny do trvalkového záhonu (první polovina roku) - jaké rostliny vybrat do trvalkového záhonu

TIP: Kopretiny, ostrožky, topolovky a další babičkovské květiny nemusíte draze kupovat v květináčích. Snadno si je napěstujete ze semen. Zvládne to i úplný začátečník. Kolekci deseti top druhů koupíte pod názvem Konipáskova zahrádka.

 

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Spřátelené weby

Dovolená v rozkvetlé zahradě
Chalupa U konipáska

Velké hry v malých krabičkách
DummyBear

Kontakty
Alena od Konipáska
Po-pá, 8-16 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz