- Štítky blogu
- zahrada
- strakoniclá louka
- letničkový výsev
- letničky květnaná louka



Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Konipáskův blog
- Jak založit trvalkový záhon, aby zdobil a nestrhal vás
Jak založit trvalkový záhon, aby zdobil a nestrhal vás
Jak založit trvalkový záhon, který bude vypadat skvěle po celou sezónu? Mám tu pár tipů.
U záhonu na velikosti záleží
Čím víc prostoru záhonu věnujete, tím působivější bude. Tento ze zahrady U Konipáska má délku 12 metrů a do hloubky uprostřed skoro tři. Jasně, že jsem začala chcípákem, co měl sotva osmdesát čísel ode zdi. Ale už první rok mě vyškolil, že mi páseček nikdy nedá efekt, po kterém toužím. Od té doby proběhlo čtyřikrát kradení trávníku, aby se trvalkový pás dostal na správnou velikost. Moje mozoly potvrzená rada zní: udělejte ho rovnou co největší.
Různé výšky zaručí silný dojem
Pořádný záhon potřebuje nejenom délku a hloubku, ale taky výšku. Jedno zlaté pravidlo říká, že velké rostliny patří dozadu a malé dopředu. Já bych k tomu doplnila, že výšku můžete dodat i květinami v oknech (například klasické babičkovské stojaté muškáty zonale) a popínavkami, které vedou oko do výšky. Záhon má navíc několik keřů, které buď u plní nebo v pár letech budou plnit funkci výšky.
Aby se odkvetlé schovalo vzadu
Pak tu máme doporučení, že co kvete nejdřív, patří dozadu. To, co kvete později, logicky směřujeme dopředu. Jenže! Pokud bychom to ve spojitosti s pravidlem o výšce rostlin brali dogmaticky, skončíme sezónu s něčím umrněným na kraji a basta. Takže ano, ale s rozumem.
Zdravá rostlina, veselý zahrádkář
Musím přiznat, že rostliny zásadně nezachraňuju, maximálně je zkusím přesadit jinam. Nestříkám, nemodlím se, nezaříkávám. Když něco chcípne, není to trágédie, ale příležitost rozšířit rostliny, kterým se daří. Proč mít na záhonku chudáčka, co vyžaduje péči, když můžu mít bombové rostliny (skoro) bez péče. Nejsem zahradník masochista.
Jenže jak zjistit, jestli bude rostlina zdravá? Když nakupujete online, vygůglete si, jak je náchylná na choroby. Pokud jste v obchodě, nestyďte se sáhnout po telefonu a udělat totéž. V případě, že se jedná o sousedské sdílení rostlin, stačí kouknout přes plot.
Správné rostliny na správné místo
Zní to prostě. Tak proč se to tak málo dodržuje? Každá rostlina chce své, a když jí to dáme, bude krásná, silná a hlavně zdravá. Nemá cenu mordovat květiny na místech, která jim nevyhovují. Dopřejme jim, co si žádají, a odvděčí se nám.
TIP: Kopretiny, ostrožky, topolovky a další babičkovské květiny nemusíte draze kupovat v květináčích. Snadno si je napěstujete ze semen. Zvládne to i úplný začátečník. Kolekci deseti top druhů koupíte pod názvem Konipáskova zahrádka.
Hustý = téměř bez pletí
Záhon v mém pojetí je megahustý. Má to hned několik výhod. První je, že vypadá už od začátku dobře, nekoukáte do hlíny. Hustý porost taky líp udržuje vláhu, protože se rostliny navzájem chrání před vysycháním. Třetím benefitem je, že v našlapaném záhonu má plevel dost těžké podmínky, a tak skoro nemusím plet. Stačí zjara, pak ještě jednou v sezóně. No a za čtvrté můžete průběžně odebírat rostlinky, když se rozrostou. To asi většině příčetných přitažlivé nepřijde, ale já, zahradnický maniak, to miluju.
Záhon, který kvete celý rok
Ideální záhon kvete celoročně. Nebo aspoň od března do listopadu, tedy hlavních devět měsíců sezóny. Poskládat stálekvetoucí barevnou plochu není takové umění, jak by se mohlo zdát. Dívejte se okolo sebe, do zahrádek u sousedů, do přírody. Každý měsíc dostanete perfektní vodítka, co ve vašem kraji právě kvete a prosperuje. Pak si to sežeňte a máte za jediný rok pozorování vystaráno.
V partě se to lépe táhne
Rostliny je dobré sázet ve skupinách, výjimkou jsou mohutné druhy typu pivoňka nebo bujná denivka. Skupinka u mě čítá alespoň tři kusy v závislosti na habitu, pět rostlin je lepší a sedm už je fakt bezvadně vidět. A to jsem troškař, známý trvalkář Jan Nussbauer by vám pověděl, že ideál je někde okolo patnácti. Samozřejmě záleží na ploše, kterou osazujete. Patnáct kusů je cajk, když má záhon třicet metrů. Čím menší je ten váš, tím menší skupinku potřebujete. A pozor, aby toho nebylo málo, skupiny je potřeba v záhonu opakovat. Jen tak bude ta velká plocha držet pohromadě. Dvě opakování jsou minimum, tři jsou na těch deseti metrech určitě lepší.
Kde vzít tolik rostlin a nekrást?
Možná si říkáte: „Tyvogo, tolik rostlin! Třikrát po sedmi? Se zbláznila, kradu snad?“ Chápu, já sama o sobě často a ráda prohlašuju, že jsem jak farská Barka, pro korunu bych si nechala koleno vrtat. Takže něco k tomu, jak mít hodně rostlin a nepřijít na buben. Co jde, jsem si napěstovala ze semen. Takové kopretiny, echinacea, hvozdíky, chejry a spousta dalších jenom dychtí vyrůst z toho nic v pytlíčku. A to nemluvím o letničkách. Další zdroj jsou sousedé, lépe řečeno sousedky. Budujte dobré vztahy a za chvíli budete mít rostlin víc, než se vám líbí. Naučte se řízkovat, není to žádná raketová věda a ušetří vám to mraky peněz. Za dva tři roky budete vy tou oblíbenou paní, co rozdává rostliny.
TIP: Kopretiny, ostrožky, topolovky a další babičkovské květiny nemusíte draze kupovat v květináčích. Snadno si je napěstujete ze semen. Zvládne to i úplný začátečník. Kolekci deseti top druhů koupíte pod názvem Konipáskova zahrádka.
Údržba během roku
Pokud máte čas, morál a nepotřebujete semínka, odstříhávejte odkvetlé hlavičky rostlin. Spousta z nich pokvete znovu. Nejdrsnější povahy (já mezi ně nepatřím) provedou dokonce takzvaný Chelsea chop a na konci května část rostlin nahoře šmiknou. Tím si rozloží kvetení na delší dobu. Pro mě teorie, jsem sice drsňák, co nestříká a nezachraňuje, ale na zakrojení do nadějné zelené hmoty furt ještě nemám koule.
Neúdržba na podzim
Otevřeně říkám, že záhon na podzim nestříhám. Vždycky mi přišly smutné ty vyholené plochy, co od pozdního září čekaly, až za dlouhé měsíce (řekněme v březnu, to je skoro za půl roku!) zase obrazí. Koho svrbí ruce, připraví se o nádhernou námrazu na uschlých stoncích, která ho může střídavě provázet celým podzimem a zimou. Kdo odolá, potěší hmyz, který v takových záhonech přezimuje, a ptáčky, kteří si budou vyzobávat semínka. Tolik užitku pro všechny!
Nekvete to? Vraž tam keramiku!
A pak mám ještě fintu, co asi nebude pro všechny, ale já to prostě miluju. A to je keramika. Když to nekvete nebo mi chybí v záhonu nějaká barva, píchnu tam keramický mák nebo kopretinku a hned mám vystaráno. Keramika umí taky dodat výšku, tolik potřebnou v prvních měsících sezóny. Fajn je, že umí doplnit i chybějící barvu nebo kontrast. Moje záhony josu dominantně v teplých barvách, a tak se hodí světle modré nebo tmavě modré kousky.
TIP: Kopretiny, ostrožky, topolovky a další babičkovské květiny nemusíte draze kupovat v květináčích. Snadno si je napěstujete ze semen. Zvládne to i úplný začátečník. Kolekci deseti top druhů koupíte pod názvem Konipáskova zahrádka.
Co kvete v záhonu první plovinu roku? Tipy na rostliny pro trvalkový záhon v první polovině roku zde.
Rostliny, které v trvalkovém záhonu kvetou od léta do podzimu, najdete tady.