Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-pá, 8-16 hod.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Lednická radost: návod na pěstování a tipy na letničkovou loučku
05.02.2023
Lednická radost: návod na pěstování a tipy na letničkovou loučku
Letničková směs Lednická radost mě zachránila před bezkvětou první sezonou na Prvorepublikové zahradě. Už za šest týdnů od výsevu vykouzlila převážně ... číst celé
Trikolora: směs letniček na kvetoucí loučku, návod a tipy
24.01.2023
Trikolora: směs letniček na kvetoucí loučku, návod a tipy
Trikolora je ideální směs pro všechny, kdo hledají umírněnou barevnost s hřejivými akcenty. Jak název napovídá, základem jsou modré, bílé a červené kv... číst celé
Plzeňská květnice: návod a praktické zkušenosti
20.01.2023
Plzeňská květnice: návod a praktické zkušenosti
Plzeňská květnice je směs letniček, které rozzáří zahradu po celou sezónu. Milovat ji bude i hmyz, nabízí totiž 15 druhů letniček a kvete až do mrazů.... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Konipáskův blog
  3. Jak připravit půdu na letničkový záhon?
03.03.2022

Jak připravit půdu na letničkový záhon?

Plochu na letničkový výsev si můžete připravit předem. Stačí, že není zmrzlá. Jak na to a proč je dobré si udělat náskok? Poradím, co se mi za šest let setí osvědčilo.

 

Připravená půda. Co to vlastně je?

Ideální plocha na letničkový výsev je zbavená plevele, nakypřená a přiměřeně vyhnojená. Jenže. Sto zahrádkářů, sto představ o připravené ploše. Pojďme se podívat, jak nachystat půdu třeba na Strakonickou louku. Stejný princip samozřejmě platí i pro další letničkové směsi.

Červánková, letničkový výsev

Foto: Červánková, směs letniček, balení 20 g nebo 100 g  (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)

Motyka do ruky, plevel na kompost

Místo, kam chcete set, musí být úplně zbavené jiných rostlin. Výhodu tedy mají ti, kteří se chystají set do půdy, kde se předtím něco pěstovalo. V takovém případě stačí vyplet všechny pozůstatky z předchozí sezóny. Já všechen plevel hážu na kompost, nekupuju žádná umělá hnojiva, a tak je pro mě důležitým zdrojem pro výživu půdy. Pokud se toho bojíte, založte si extra hromadu. Nebo ho naházejte do sudu a nechte ve vodě vykvasit na hnojivou jíchu. Je přirozené zahradě vracet, co z ní vzešlo.

Ohnivý paprsek, směs letniček

Foto: směs Ohnivý paprsek, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)

Na větší plochy se vyplatí mechanizace

Náročnější úkol čeká na všechny, kteří chtějí proměnit trávník na rozkvetlou parádu. Drn musí kompletně pryč. Jestliže se chystáte na velké plochy, zvažte zapůjčení takzvané slupovačky drnů. Přijde vás to na nějakou korunu, na druhou stranu si ušetříte dlouhé dny kopání. Vím, o čem mluvím. V roce 2021 jsem v prvorepublikové zahradě měnila 100 metrů čtverečních na letničkové záhony. Z toho bylo férových 60 metrů hustého trávníku. Ručně to byl fakt mordor, nakonec se musel zapojit i můj manžel, který jinak motykové kratochvíle nechává čistě na mně.

Economy, směs letniček

Foto: směs Economy, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)

Když je motyka jediný stroj

Na menší plochy nebo tam, kde mechanizace nepřichází do úvahy, se uchýlíme ke staré dobré kombinaci rukou a motyky. Já osobně si motykou obsekám obdélník trávníku (cca 20*30 cm) a ten sloupnu vcelku. Jistě si ale najdete nějakou svou vlastní důmyslnou metodu. Rýč se mi neosvědčil. U Konipáska ho do jílu nedostanu a na Prvorepublikové zahradě zase zajedu zbytečně hluboko a pak musím drny pracně vyklepávat, abych se nepřipravila o cennou půdu.

Plzeňská květnice směs letniček

Foto: směs Plzeňská květnice, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)

Jak využít travní drny

Vyjmuté trávníkové kusy používám na záplatování míst, kde je potřeba doplnit nebo opravit porost. Vzhledem k tomu, že na Prvorepublikové zahradě pořád něco předěláváme, není o využití nouze. Možná to ale není váš případ a budete řešit, co s nimi. Nabízím hned dvě možnosti.

Trikolora, směs letniček

Foto: směs Trikolora, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)

 

Brambory v drnech rostou spolehlivě

Hromadu travních drnů využijete na nevšední pěstování brambor. Stačí na zem položit sadbovou hlízu (nebo tu, co vám prostě naklíčila v kuchyni) a navršit drny. Ty pokládejte kořínky nahoru, aby nekořenily. Během sezóny můžete přidávat organický materiál. Zvýšená vrstva bude fungovat jako klasické „nakopčení“.

Jedlá, směs letniček

Foto: směs Jedlá, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2) 

Kompost z drnů

Z vykopaných drnů taky vzniká krásný kompost. Opět platí, že mají přijít na hromadu kořeny nahoru. Jarní vrstva se do další sezóny spolehlivě rozloží. Krásnou kyprou hmotu pak využijete na vyživení záhonů, ať už užitkových nebo okrasných.

Strakonická louka

Foto: Strakonická louka, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2) 

Nakypřit, ať jsou semínka jako v peřince

Jakmile je veškerý porost pryč, je nutné půdu nakypřit. Při setí totiž potřebujete semínka zasekat hráběmi. Měkkým podložím budou taky snadněji prorůstat kořínky a rostlinám se bude líp dařit.  Opět můžete použít nějakou mechanizaci, manžela nebo motyku.

Lednická radost, směs letniček

Foto: směs Lednická radost, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2) 

Hnojit nebo nehnojit? To je, oč tu běží

Hnojení půdy pro letničkový výsev je trochu alchymie. Když bude půda příliš chudá, budou květiny menší. Když ji ale „přeživíte“, narostou do obřích rozměrů, tedy hlavně jejich zelená složka, a budou mít tendenci se válet. Jak z toho ven? Pokud máte normální zahradní půdu, nedělejte nic. Pokud je to jílovitý úhor, jako má Konipásek, přidejte na 2 až 3 m2 kolečko kompostu.

Pestrá kytice, směs letniček k řezu

Foto: směs Pestrá kytice, letničky k řezu, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 10-20 m2 nebo 50-100 m2) 

Ježišmajrá, vždyť tam klíčí plevel!

Když si půdu připravíte v předstihu, začnete za týden pozorovat, že se v ní objevují mláďátka rostlinek. Co rostlinek, plevele! Uklidním vás, to je moc dobře. Když vyklíčí teď, nebudou vám plevelit vaše drahocenné letničky. Prostě plochu zlehka proběhněte motykou, ani ty mrňousky nemusíte vybírat. Zabere vám to skutečně pár minut. A až vysejete letničky, nebudou mít tolik konkurence.

A jak dál?

Půdu máme nachystanou a po mrazech můžeme set! Jestli jste nedočkaví, můžete si přečíst celý postup výsevu. Připravila jsem fotonávod, jak založit Strakonickou louku a další letničkové záhony. Směsi můžete vybírat a objednávat samozřejmě už teď v kategorii osiva a letničkové směsi.

Přeju, ať to krásně kvete!

Alena

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Spřátelené weby

Dovolená v rozkvetlé zahradě
Chalupa U konipáska

Velké hry v malých krabičkách
DummyBear

Kontakty
Alena od Konipáska
Po-pá, 8-16 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz