


Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Osiva a letničkové směsi
- Economy - směs letniček (100g)
Economy - směs letniček (100g)
- Novinka

- Komentáře 0
- Ke stažení
- Související zboží1
- Economy - směs letniček (100g)760 Kč
Economy, směs letniček (100g)
Letničková směs Economy pomůže všude tam, kde chcete pohlednou plochu při nižších nákladech. Začíná kvést už 6 týdnů od výsevu a postupně přidává další a další drhy. Díky tomu je směs Economy přitažlivá po celou dobu kvetení. Jemné květy vytváří dojem květnaté louky. Směs obsahuje pouze kvetoucí rostliny (13 druhů), žádné traviny, a tak je efekt velmi intenzivní. Směs Economy intenzivně přitahuje i hmyz, proto si ji chovatelé pořizují jako medonosnou pastvu pro včely.
Economy, směs letniček (100g)
Termín výsevu: polovina dubna až polovina května s ohledem na aktuální stav počasí (nesmí mrznout).
Doporučená hustota: 2–5 g/m2
Počátek kvetení: přibližně 6 až 8 týdnů po výsevu
Stanoviště: Pro letničkový záhon z přímého výsevu je ideální stanoviště na plném slunci s možností alespoň občasné závlahy. Mimo plné slunce bude záhon také rozkvetlý, ale o něco méně.
Příprava stanoviště: Místo, kam letničková louka přijde, je třeba připravit předem. Začít můžete už na podzim, kdy místo odplevelíte. Odhalenou půdu pak doporučuju chránit před vniknutím plevelů (karton, listí a podobně). Pokud jste to ale na podzim nestihli, nevadí, na jaře plochu zbavte všeho porostu (strhněte travní drn nebo odplevelte záhon), nakypřete a urovnejte hráběmi. Na takto připravenou plochu již můžete vysévat.
Výsev: Před výsevem je dobré osivo smísit s pískem: v něm se semena rovnoměrně rozloží a také lépe uvidíte, kam už jste seli. Výsev provádějte za bezvětrného počasí na široko, podobně jako při zakládání trávníku. V průběhu vysévání směs s pískem neustále promíchávejte, aby drobná semena nezůstávala na dně. Pokud pracujete na větší ploše, rozdělte si záhon na několik menších částí a na stejné množství částí poté i osivo – zajistíte si tak rovnoměrné pokrytí plochy. Vysetou směs zasekejte hráběmi a uválcujte (nebo ušlapte). Plochu můžete zalít nebo jednoduše počkáte na déšť.
Následná péče: Pokud se objeví plevel, který by mohl potlačit letničkovou směs, je vhodné do záhonu vstoupit a odplevelit jej vytržením plevele, ne okopávkou. I když bude porost po odplevelení mírně polehaný a polámaný, nemusíte se ničeho bát: letničky se s tím velice dobře vyrovnají a zanedlouho nebude ani patrné, že k nějakému zásahu došlo. Během celé vegetační sezóny stačí odplevelit jen jednou, protože po zapojení porostu se už plevel nemá šanci prosadit. Míra zaplevelení je přímo úměrná výchozímu stavu stanoviště. Zálivka je vhodná do doby, než rostliny dosáhnou výšky cca 15 cm, a v období dlouhotrvajícího sucha i během vegetace.
Další rok: I když se část letniček přesemení, pro stejný efekt vždy doporučuji set znovu. Přesemeněný porost už není tak druhově bohatý a hrozí, že dominantnější druhy (máky, chrpy, měsíčky) vyhrají nad ostatními. Nemusíte vždy kupovat nové osivo, můžete si vyzkoušet v průběhu roku sbírat semínka jednotlivých druhů a vyset pak svou vlastní směs. Nebude mít sice vědecky namíchaný poměr druhů, ale zato bude Vaše.
Celkem je tvořena z 13 druhů letniček. Zastoupené jsou především: Nigella damascena, Calendula officinalis, Centaurea cyanus a Zinnia elegans a další.
Jelikož se jedná o směs letniček z celého světa, nepoužívejte ji, prosím, pro obnovu původních luk a ve volné přírodě.