- Štítky blogu
- zahrada
- strakoniclá louka
- letničkový výsev
- letničky květnaná louka



Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Konipáskův blog
- Všechno, co jste chtěli vědět o letničkových výsevech, a nebáli jste se zeptat
Všechno, co jste chtěli vědět o letničkových výsevech, a nebáli jste se zeptat
Přeseje se to? Kolikrát to mám posekat? A jak poznám plevel? To jsou jen některé z otázek, které logicky kladete. Sepsala jsem odpovědi na ty nejčastější. Pojďme na to!
Kdy se seje?
Ideální doba na výsev Strakonické louky a spol. je první polovina května, v opravdu teplých oblastech i druhá polovina dubna. Ale pokud zaváháte, ani červen není vyloženě pozdě. Pamatujte, že jde o letničky, jejich největším nepřítelem jsou mrazíky. Proto zvažte, jak se u vás obvykle teploty vyvíjejí. Já se na Pošumaví držím „zmrzlých“.
Foto: Strakonická louka, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)
To se jen tak pohodí do trávníku?
Kéž by, to už bych tu krásu měla úplně všude! Jenže tak snadné to není: půda musí být čistá, odplevelená, nakypřená, holá. Prostě jako záhon, kam se chystáte něco vyset nebo vysadit. Ke Konipáskovi žádné herbicidy nesmí, takže pěkně motyku do ruky a svaly ať se rýsují. Pro ty, co se jim nechce strhávat trávník, mám alespoň jednu útěchu: po sundání drnů máte dokonale semen prostou plochu, kde vám plevel rozhodně nebude škodit.
Foto: směs Lednická radost, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)
Od kdy do kdy to kvete?
Nástup kvetení můžete čekat cca 6 týdnů od setí. Pak už každý den objevujete v záhonu něco nového. Je to úplně omamné. S posledními letničkami se rozloučíte až při mrazech, do té doby vám budou dělat radost. V mírných oblastech umí měsíčky, největší držáky, kvést ještě na konci listopadu.
Foto: směs Trikolora, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)
To dělá Konipásek?
Ale kdeže, já jsem jen nadšený uživatel. Pár chytrých hlav se dalo dohromady, a není náhodou, že těch pár chytrých hlav se sešlo v naší republice, zahrádkářském Česku! Pan Černý, který má osivářskou firmu, a lidé ze Zemědělské fakulty Mendelu namíchali do každé směsi cca 15 druhů, které spolu dokáží fungovat a kvést od časného léta do mrazu.
Foto: Červánková, směs letniček, balení 20 g nebo 100 g (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)
Musí se to plít? A jak poznám, co vytrhnout?
Porost byste měli vyplet, když je asi 10 cm vysoký – to máte ještě dobrý přehled a rostliny jsou rozpoznatelné. Z vlastní trudné zkušenosti doporučuju trhat jen to, co spolehlivě znáte. Vzrostlý plevel můžete vždycky vytrhnout nebo prostě mu jen ustříhnout hlavičku, aby vás nerušil a nesemenil se.
Foto: směs Jedlá, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)
To se asi uzalíváte, co?
To je na tom právě to parádní, porost vydrží fakt hodně, a to mluvím ze zkušenosti několika horkých sezón. Vlhkost je důležitá při vzcházení, já si prostě vyčíhnu podle předpovědi, kdy má pršet, a podle toho seju. Když vyroste, chrání slušně sám sebe a udržuje si uvnitř mikroklima, které pomáhá překonat to nejhorší. Zalévala jsem jen v nejhorších vedrech.
Foto: směs Pestrá kytice, letničky k řezu, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 10-20 m2 nebo 50-100 m2)
Hnojí se to?
Pokud nemáte úplný úhor, není to nutné. Normální půda stačí, přehnojení způsobuje, že se rostliny zbytečně vytáhnou a mají pak tendenci lehat.
Foto: směs Economy, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)
Jak často se to seká?
Dobrá zpráva, ani jednou! Směsi jsou složené tak, že jeden druh navazuje na druhý, a tak pořád něco kvete.
Foto: směs Plzeňská květnice, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)
Dá se to řezat do vázy?
No jasně! Směsi si kupují i floristky, zvlášť ty, co ve vazbách preferují jemnější, přírodnější vyznění. Chrpy, krásenky, lokanky, cínie, ty všechny si ráda dávám do vázy i já. A pokud chcete vyloženě letničkovou směs k řezu, sáhněte po Pestré kytici.
Foto: směs Pestrá kytice, letničky k řezu, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 10-20 m2 nebo 50-100 m2)
Máte i něco trvalého?
Jednu trvalou směs testuju, ale protože ji mám teprve dva roky, je ještě brzo o ní mluvit. Ráda ji doporučím, až se mi skutečně osvědčí.
Foto: Strakonická louka, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)
To se samo semení? A co dělat další rok?
Ano, ale velmi nevyrovnaně, člověk pak nemůže čekat stejně nabombený záhon jako v prvním roce. Může se stát, že v druhé sezóně není v létě už na co koukat. Pokud se vám nechce každý rok platit za osivo, můžete v průběhu roku sbírat semínka a vytvořit si tak vlastní směs. Sice to nebudete mít poměry mezi rostlinami tak vědecké, jak to navrhli odborníci z Mendelu, ale sběr semen je krásnou zahradní meditací. A pak, ten moment překvapení, až vám to vyroste!
Foto: směs Ohnivý paprsek, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)
Kam se to hodí?
Na zahrádky, ať už máte rádi jakýkoli styl. Vzhledem k tomu, že směsi jsou složené z nepůvodních druhů, nehodí se do přírody, ani do sadů a podobně. Na to jsou ideální osiva skutečných luk, třeba od Agrostis a Planta Naturalis. Najděte takové, které respektují lokální podmínky a složení druhů.
Foto: Červánková, směs letniček, balení 20 g nebo 100 g (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)
Co to teda je? Louka nebo co?
Jsou to letničkové směsi k přímému výsevu. Takže žádné to otravné předpěstování a přepichování cínií, co pamatuju z domu, když jsem byla malá. Seje se rovnou do půdy, ideálně v polovině května. Louka to není, byť tak působí.
Foto: směs Jedlá, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)
Já jsem takový kozel zahradníkem, utrápím i kaktus. Poradíte mi, jak na to?
Jasně, mám na výsev vypracovaný návod u každého produktu a ráda kdykoli poradím třeba přes FB.
Foto: směs Lednická radost, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)
Co to stojí a kde to koupím?
Existují dvě velikosti balení: 20 gramů a 100 gramů. Výsev se dělá s hustotou 2 – 5 gramů na m2, takže malé balení vystačí na plochy od 4 – 10 m2 a velké balení na 20 – 50 m2. Pozor, jediná výjimka je Pestrá kytice, tam se seje s hustotou 1-2 gramy na metr čtvereční.
Všechny osiva mám hezky pohromadě na svém eshopu v sekci Osiva a letničkové směsi.
Ještě nějaké dotazy?
Sem s nimi! Psát můžete tady do komentářů nabo na FB. Ráda odpovím.
Přeju, ať to krásně kvete!
Alena