Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-pá, 8-16 hod.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Trikolora: směs letniček na kvetoucí loučku, návod a tipy
24.01.2023
Trikolora: směs letniček na kvetoucí loučku, návod a tipy
Trikolora je ideální směs pro všechny, kdo hledají umírněnou barevnost s hřejivými akcenty. Jak název napovídá, základem jsou modré, bílé a červené kv... číst celé
Plzeňská květnice: návod a praktické zkušenosti
20.01.2023
Plzeňská květnice: návod a praktické zkušenosti
Plzeňská květnice je směs letniček, které rozzáří zahradu po celou sezónu. Milovat ji bude i hmyz, nabízí totiž 15 druhů letniček a kvete až do mrazů.... číst celé
Strakonická louka, návod a praktické zkušenosti
05.12.2022
Strakonická louka, návod a praktické zkušenosti
Strakonická louka je jednou z nejpopulárnějších letničkových směsí na trhu. A to zaslouženě! Bohatě kvete už zhruba šest týdnů od výsevu a vysokou nas... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Konipáskův blog
  3. Přírodní zahrada není certifikát, ale osobní nastavení
06.02.2022

Přírodní zahrada není certifikát, ale osobní nastavení

„Ona tam má kopřivy a ještě se tím chlubí,“ komentoval moje rozhlasové povídání o přírodních zahradách jeden pán. A měl pravdu! Co všechno k takto vedeným zahradám patří, najdete v mém malém exkurzu.

Jak neznalý k přírodní zahradě přišel

Mít přírodní zahradu nebylo žádné uvědomělé ekologické rozhodnutí. Mně se to prostě přihodilo. Když jsme v roce 2016 koupili chalupu a zahradu U konipáska (tehdy prostě dům s číslem popisným 3 a zatravněnou plochu velkou zhruba 1500 m2), připravila jsem se na práci takovým tím klasickým způsobem. Ke každé rostlině jsem poslušně nakoupila hnojiva a postřiky, abych byla vybavená, až udeří nepřátelské brebery, nemoci a bůhvícoještě.

Rok se s rokem sešel a já jsem zjistila, že jsem nic z těch lahviček a krabiček nepoužila. Prostě nejsem stříkací typ. Zato jsem si všimla, že mě baví vytvářet divokou zahradu, kde je krásně nám i všem živočichům. Že se nemíním trápit s nemocnými a náchylnými rostlinami, ale raději se obklopím těmi, kterým se u mě daří. A že chci úrodu, co vyrostla jen tak, bez umělých dopomůcek.

Zahrada U Konipáska

První setkání s oficiální přírodní zahradou

Moc mě taky zajímalo, jak vypadají zahrady jiných. Jenže ve vesnici jsme ještě nikoho pořádně neznali, a tak šmejděníčko u sousedek nepřicházelo v úvahu. Objevila jsem ale Víkend otevřených zahrad. Tedy akci, kdy se jednou ročně dostanete za branku nejen veřejných, ale hlavně soukromých pozemků. Nejblíž u nás byla zahrada U malíře. A tam jsem poznala Věrku Dvořákovou, majitelku první ukázkové přírodní zahrady v Plzeňském kraji a dnes taky certifikátorku. Začala povídat, co je potřeba ke splnění podmínek, a já si říkám: „Tyjo, vždyť my to vedeme stejně!“

Mimochodem, naše zahrada je pravidelně během Víkendu otevřených zahrad je po vzoru zahrady U malíře přístupná každý rok.

Zahrada U Konipáska

 

Pravidla přírodních zahrad

Existují tři základní principy, které je potřeba dodržet. Nepoužívá se rašelina ani substráty, které ji obsahují. Není přípustné hnojení lehce rozpustnými minerálními hnojivy a do zahrady nepatří ani umělé pesticidy. Přes to vlak nejede. No a mimo to by zahrada měla být různorodá, přívětivá k živočichům a taky místy divoká (ano, ty kopřivy). Existují na to přímo kritéria. Věřím ale, že každá, alespoň trochu bohatá zahrada z tohoto pohledu uspěje.

Zahrada U Konipáska

Když já nechci mít na zahradě bordel

O přírodních zahradách se traduje, že jsou, jemně řečeno, neuspořádané. Ano i ne. Prostě záleží na gustu každého soudruha. Zajeďte třeba do Herba Grata a najdete exkluzivní, uhlazenou zahradu v anglickém stylu, kde se všechno pěstuje v přírodním režimu. A to dokonce velkoobchodně, Herba Grata totiž dodává sazenice třeba i populárnímu Ferdinandu Lefflerovi z Flera ateliéru. Přírodní zahradničení totiž není o designu, ale o hlavě. Pokud je pro vás ok dělat věci tímto způsobem, promítne se to do vašeho snažení, ať vyznáváte jakýkoli vzhled.

Zahrada U Konipáska

A neomezuje vás to někdy?

Upřímně říkám, že ano. Ale je to dáno tím, že jsem některé věci na zahradě „podědila“ a z různých důvodů se jich nechci zbavit. Dám vám příklad. Na zahradě rostla už v době, kdy jsme si pozemek pořídili, višeň. Fantasticky chutná, nositelka naší milované hamaky a moliniová pacientka v jedné osobě. Teda v jednom stromě. Postupně ale vlivem choroby chřadne, skoro neplodí a my jednou žuchneme z hamaky do jezírka, protože se strom zlomí (proč je pod hamakou jezírko, je samozřejmě na pováženou, ale o tom jindy). A přírodní prostředky na tuto nemoc nejsou, nebo o nich nevím (jestli umíte poradit, dejte vědět!). Takže jsem namydlená.

U nových výsadeb tomu předcházím pečlivou volbou. Vybírám rostliny, které jsou odolné vůči chorobám, abych něco podobného nemusela řešit. Ostatně naše nová, mladá višeň je naprosto zdravá. Škoda, že podobný výběr neudělali předchozí majitelé…

Zahrada U Konipáska

Certifikace je milá záležitost

Když dojde na to, že k vám má přijít „úřední osoba“ a kontrolovat vás, nejednomu člověku začne být úzko. To ale neplatí v případě přírodních zahrad. Obě certifikace (na přírodní i ukázkovou přírodní zahradu) byly moc příjemné. Takové povídání o tom, jak vidíme zahradničení a jak se to odráží v naší tvorbě. Jistě, výstupem je papír a infantilní cedulka na vrata, ale můj největší zážitek je pocit sounáležitosti. Že nejsem jediná blázen, co si hýčká ostrakizované kopřivy pro motýly a sebe (dělám z nich hnojivo).

Zahrada U Konipáska

A k čemu je to vlastně dobré?

Každý to máme nějak a já si nemyslím, že mi přísluší komukoli povídat, jak by měl dělat zahradu. Můžu mluvit jen za sebe. Certifikát jako takový (ten „papír“) je vlastně k ničemu. Je to prostě A4. Opravdu důležité je, že mě přírodní zahradničení propojuje s místem, které miluju. Mám radost, že je zahrada (téměř) uzavřený koloběh. Až na ten hnůj, ten si nechávám vozit. A těší mě, že můžu cedulkou inspirovat ostatní a dát jim příležitost přemýšlet o věcech jinak. Vždyť kdo by netoužil, aby mu po zahradě smrděla jícha.

Zahrada U Konipáska

Chcete taky? Stačí napsat Věrce

Pokud jste z Plzeňského kraje, můžu ze srdce doporučit Věrku Dvořákovou, která je certifikátorkou pro náš region. Najdete ji na webové stránce sdružení Barevná krajina. Pro ostatní oblasti se podívejte na web Přírodnízahrada.com.

Přeju hodně zahradnické radosti, ať už je vaše zahrada jakákoli. ♥

 

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Spřátelené weby

Dovolená v rozkvetlé zahradě
Chalupa U konipáska

Velké hry v malých krabičkách
DummyBear

Kontakty
Alena od Konipáska
Po-pá, 8-16 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz