- Štítky blogu
- zahrada
- strakoniclá louka
- letničkový výsev
- letničky květnaná louka



Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Konipáskův blog
- Jak vyřešit obrubníky okolo záhonů? Přece obrývacím nožem
Jak vyřešit obrubníky okolo záhonů? Přece obrývacím nožem
Před časem proběhla mezi zahradními profesionály diskuze, který obrubník je nejlepší. Odpověď možná překvapí: žádný. Ostřílení rutinéři se shodli, že obrytý záhon je nejpraktičtější a nejestetičtější volba. Jak se s obrývacím nožem pracuje a jaké jsou výsledky?
Obrývací rýč nebo nůž?
Přestože vypadá jako rýček, často se prodává pod názvem obrývací nůž. Výrobci už se s poněkud zmatečným názvoslovím popasovali, a tak vám google nabídne slušné výsledky i pro spojení obrývací rýč, obrývací rýček nebo rýč na okraje trávníku. Jelikož mám léta jen jeden jediný, nemůžu srovnávat značky mezi sebou. Můj celokovový Rutland mi vyhovuje a nemám potřebu ho měnit za jiný model.
Okraje záhonů z cihel, kamenů nebo plastu?
Než mi rýček změnil život, experimentovala jsem s různými obrubníky. Po bývalých majitelích zůstaly v zahradnickém kumbále plastové. Byla jsem nadšená, takový výdobytek moderní doby! Veselí mě přešlo ve chvíli, kdy jsem další objevila zarostlé různě po pozemku. Lepší důkaz jejich nefunkčnosti jsem nemohla dostat.
Na olemování jsem použila i cihly nebo kameny. Když odhlédnu od toho, že se mnohé cihly začnou záhy rozpadat, okraje z nich nebo kamenů mají obrovskou nevýhodu, a tou jsou jejich spáry. Postupně se zanesou zeminou a jak napotvoru prorostou tím nejúpornějším oddenkatým plevelem, kterého se zbavíte jen tak, že celou cihlovou nebo kamennou parádu rozeberete.
Jakékoli pevné obrubníky mají ještě (pro mě) velkou nevýhodu. Jen tak záhon nezvětšíte. A to nám, co každoročně „krademe trávník“, rozhodně nevyhovuje.
Postup při obrývání okrajů
S obrýváním začínám každý rok někdy na začátku března, kdy už mě slunce táhne ven, ale ještě nechci stříhat uschlé trvalky. Práce je to snadná, rychlá a úžasná tím, jak vidíte okamžitě výsledek.
Rovné linie si zvýrazním provazem. Nejpracnější je to tam, kde jsem záhony tímto způsobem ještě neošetřovala. Každý další rok už je to sranda. Už léta mám jeden a ten samý špagát, dávno ztratil barvu, ale na funkci to nemá vliv. Napnu ho mezi dva kolíky, aby byla linie pěkně rovná.
Podél provazu pak pod úhlem, ne kolmo, zaryju do země. Jdu na hloubku rýčku, potřebuju totiž vytvořit prohlubeň. Ukrojenou trávu házím na kompost, zeminu vracím do záhonu, ale tak, aby mi nezaplnila vytvořenou rýhu.
Práce jde rychle, nejde totiž o žádné rytí, jen takové krajování. Asi proto se nářadí říká nůž.
Výsledek miluju. Krásné, ostré kraje sice časem překryjí trvalky, tráva ale do záhonů neproroste. Brání jí v tom totiž „příkop“. Sekání sekačkou není problém, hodím si ji na nejvyšší pojezd, jedním kolem zajedu do rýhy. Sekačka pak vezme všechnu trávu po okraji tak, že nemusím nic pracně dostříhávat.
Příští jaro pak stačí zase rýhu projet rýčkem a celou sezónu je pokoj. A jak řešíte okraje záhonů vy? Podělte se se svými zkušenostmi!