Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-pá, 8-16 hod.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Lednická radost: návod na pěstování a tipy na letničkovou loučku
05.02.2023
Lednická radost: návod na pěstování a tipy na letničkovou loučku
Letničková směs Lednická radost mě zachránila před bezkvětou první sezonou na Prvorepublikové zahradě. Už za šest týdnů od výsevu vykouzlila převážně ... číst celé
Trikolora: směs letniček na kvetoucí loučku, návod a tipy
24.01.2023
Trikolora: směs letniček na kvetoucí loučku, návod a tipy
Trikolora je ideální směs pro všechny, kdo hledají umírněnou barevnost s hřejivými akcenty. Jak název napovídá, základem jsou modré, bílé a červené kv... číst celé
Plzeňská květnice: návod a praktické zkušenosti
20.01.2023
Plzeňská květnice: návod a praktické zkušenosti
Plzeňská květnice je směs letniček, které rozzáří zahradu po celou sezónu. Milovat ji bude i hmyz, nabízí totiž 15 druhů letniček a kvete až do mrazů.... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Konipáskův blog
  3. Jak se pleje Strakonická louka a další letničkové výsevy
03.06.2022
Komentáře (0)

Jak se pleje Strakonická louka a další letničkové výsevy

Jak proboha poznám, co je plevel a co ne? Častá otázka, když přijde čas na to odstranit nežádoucí rostliny z pučícího porostu. Trápí vás toho ale ještě víc. A tak mám pro vás pár základních rad, jak neudělat chybu.

Foto: směs Lednická radost, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2) 

Musí se to vůbec plít?

Musí se jenom umřít, ale pokud necháte letničkový výsev svému osudu, nemusí to dopadnout úplně stoprocentně. Plevel je totiž velký konkurent. Plejeme, protože ti naši barevní miláčci na zahradách jsou ve srovnání s plevelem chcípáčci vedle bojovníka MMA. A to platí i pro letničkové výsevy. Takže kdo pleje, tomu to líp kvete.

 

Vždyť se tam doprostřed nedostanu!

Když jsem měla Strakonickou první rok, prováděla jsem ekvilibristiku, ze které si mohla půlka vesnice cvrknout do károvaných trenek. Podél „loučky“ jsem postavila dva plechové kbelíky dnem dolů a na ně položila prkno. Na prkno jsem si sedla, dřepla nebo lehla a z výšky poctivě plela. Když jsem měla hotovou část, kam až jsem dosáhla, posunula jsem zase svou podivnou mostní konstrukci o kousek dál. Spadla jsem z ní asi jenom šestkrát, prostě pohoda.

Jestli nemáte kbelíky, prkno a podivné nápady jako já, klidně do plochy při pletí stoupněte. Prostě vyberte místo, kde uděláte nejmíň škody (všimněte si, že neříkám žádnou, jen nejmíň) a z něj vyplejte vše v dosahu rukou. A pak zase a zase, až budete mít celý výsev čistý. Žádné balancování na chatrné hrazdě není potřeba.

Plzeňská květnice

Foto: směs Plzeňská květnice, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)

Jak poznám, co je plevel?

V letničkových směsích, které u mě můžete pořídit, je obvykle kolem 15 druhů rostlin. Čert aby se pak vyznal v tom, co ze zeleného porostu vytrhnout. Mám tu ale pár tipů, které pomůžou i nezkušeným zahradníkům.

 

Je to nápadně větší? Pryč s tím!

Během prvních pár týdnů rostou všechny jeho druhy zhruba stejně rychle. Jejich velikost je pak dobrým vodítkem, jak identifikovat vetřelce. Pokud totiž něco nápadně přečuhuje, na 99 % to tam nepatří a musí ven.

 

Plazí se to? Pozor, nepřítel!

Všechny rostliny ve směsi mají vzpřímený, povětšinou štíhlý habitus. Takže pokud vám tam báječně roste exemplář, který pokrývá půdu tak, že přes něj neprohlédnete, neradujte se. Ten tam rozhodně nemá co dělat.

 

Žádné trávoidní rostliny ve směsích nejsou

Dobrým vodítkem je i fakt, že směsi neobsahují žádné traviny, ani ušlechtilé rostliny, které by je připomínaly. Takže všechno, co má úzké, dlouhé, trávovité listy, je potřeba vyplet.

 

Vypadá to jako plevel ode mě ze zahrádky. Ale co když to tam patří?

Pokud to vypadá jako plevel, který se vyskytuje jinde na vaší zahradě, je to velmi pravděpodobně plevel i v letničkovém záhonu. To už tak chodí.

Červánková louka

Foto: Červánková, směs letniček, balení 20 g nebo 100 g  (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)

Když já fakt vůbec nevím…

Jestli nic z toho, co vidíte v rodící se Strakonické, neodpovídá výše uvedeným kategoriím, nedělejte nic. Teda dělejte, pozorujte, jak se to vyvíjí, a zasáhněte, až si budete jistější. Pokud odhalíte lebedu, až má stejně jako letničky přes půl metru, už ji nevytrhávejte. Takto vzrostlé kusy raději ustříhněte nůžkami.

 

Vypadá to jak po boji

Když vytrháte plevel, zbylý porost tím nejenom trochu „načechráte“, ale taky mu vezmete plevelnou oporu. Nebuďte smutní, že jste si letničkový výsev zničili. Naopak, udělali jste dobrou věc. Plochu zalejte a sledujte, jak vaše péče rostlinám pomůže.

Strakonická louka

Foto: Strakonická louka, balení 20 gramů nebo 100 gramů (na 4-10 m2 nebo 20-50 m2)  

 

Trápí vás ohledně pletí ještě něco? Napište do komentáře, ráda poradím. Alena od Konipáska

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Spřátelené weby

Dovolená v rozkvetlé zahradě
Chalupa U konipáska

Velké hry v malých krabičkách
DummyBear

Kontakty
Alena od Konipáska
Po-pá, 8-16 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz