Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-pá, 8-16 hod.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Lednická radost: návod na pěstování a tipy na letničkovou loučku
05.02.2023
Lednická radost: návod na pěstování a tipy na letničkovou loučku
Letničková směs Lednická radost mě zachránila před bezkvětou první sezonou na Prvorepublikové zahradě. Už za šest týdnů od výsevu vykouzlila převážně ... číst celé
Trikolora: směs letniček na kvetoucí loučku, návod a tipy
24.01.2023
Trikolora: směs letniček na kvetoucí loučku, návod a tipy
Trikolora je ideální směs pro všechny, kdo hledají umírněnou barevnost s hřejivými akcenty. Jak název napovídá, základem jsou modré, bílé a červené kv... číst celé
Plzeňská květnice: návod a praktické zkušenosti
20.01.2023
Plzeňská květnice: návod a praktické zkušenosti
Plzeňská květnice je směs letniček, které rozzáří zahradu po celou sezónu. Milovat ji bude i hmyz, nabízí totiž 15 druhů letniček a kvete až do mrazů.... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Konipáskův blog
  3. 7 tipů, jak si užít letničkový výsev, i když nemáte místo
16.02.2022
Komentáře (0)

7 tipů, jak si užít letničkový výsev, i když nemáte místo

Chtěli byste vyset tuhle parádu a trápí vás, že na ni nemáte místo? Posbírala jsem pro vás inspiraci, jak můžete Strakonickou louku a jiné letničkové výsevy uplatnit i tam, kde je prostor omezený.

Úzký pásek podél cestičky

Představte si, že by vás při příchodu domů vítal rozkvetlý pás. Přesně takto uvažovala moje kamarádka a vysela úzký pruh (30 – 50 cm) podél chodníčku. Kdykoli jsem po něm šla, musela jsem se usmívat, tak půvabné to bylo. Díky tomu, že jdete úplně těsně kolem kvetoucích rostlin, máte skvělou šanci se kochat jejich detaily. A taky pozorovat hmyz, který vás za pylovou štědrost bude zaručeně milovat. PS: Fotku, já koza, nemám, tak si musíme vystačit s náhradní.

Strakonická louka

Do nevzhledných koutů a podivných tvarů

Člověk snadno podlehne představě, že aby to k něčemu vypadalo, musí vytvořit loučkový ovál nebo obdélník. Semínkům je ale jedno, v jakém tvaru je rozmístíte a jak velkou plochu jim věnujete. Vloni jsem tak vysela podivný lichoběžník podél skleníku. Zvolila jsem letničkovou směs Jedlá, ta mi přišla do užitkové zahrady stylová. Navíc s výškou maximálně 60 cm nestínila skleníku, dosáhla totiž jen nahoru k podezdívce. Skleník je škaredý jak noc, tak na sebe aspoň jedlé kytičky poutaly pozornost. 

Jedlá letničková směs

Rychlé zakrytí ohavností

Může se stát, že se na zahradě nečekaně vyskytne nějaká ošklivost, a vy nemáte úplně čas a sílu to řešit. Vím, o čem mluvím, skruž vrtu byla osinou v oku. Tak jsem ji obsypala letničkami, aby nepěkný beton zakryly. Udělaly skvělou službu a na podzim jsem je nahradila trvalkovou výsadbou. Měla jsem díky letničkám dost času si ji dobře naplánovat.

Strakonická louka

Výplň mezi bobuloviny

Jiná moje kamarádka, majitelka přírodní zahrady U malíře, použila Strakonickou louku jako výplň mezi bobuloviny. Stejně budu postupovat i já letos v nově založeném bobuláriu na mé druhé zahradě (Prvorepubliková zahrada). Nejde jen o estetiku, mezi keříky se pak nemusí tolik plet. Je jen potřeba zvážit oslunění, aby osivo dobře vzešlo a květům se dařilo. Pokud tedy nemáte rybízy a spol. příliš natěsnané, může to být i vaše cesta ke Strakonické louce.

Strakonická mezi rybízem

Do závlahových mís mladých stromků

Toto mám ověřené na vlastních stromech. Pod mladé, čerstvě zasazené kusy, seju letničkové směsi. Rozkvetlé kolečko chrání stromky před vysycháním půdy, a přitom jim nijak zásadně nekonkurují. Prostě značka ideál. 😊

Letničky v závlahových mísách stromů

Obrazec v trávníku

Na zámku Červené Poříčí mají dost práce s obnovou budov. To ale neznamená, že vynechávají zahradu. Než se dostanou k opravdovým výsadbám, sejí letničkové směsi do obrazců. Evokují tím tvarově komplikované záhony, ale přitom jde o jednoduchý trik, který můžete využít i vy doma. I když pás na fotce vypadá široký, je to jen fotoiluze. Měl maximálně 40 cm.

Výsev Červené Poříčí

Proset trvalky

Pokud máte čerstvě založený trvalkový záhon, který se ještě nestihl zapojit, čeká vás buď soustavné pletí nebo důsledné mulčování. Třetí možností pak může být výsev letniček. Ty vyplní prostor a nedají plevelům tolik šance. Pozor si ale dejte na zachování dobrého oslunění pro kořenící trvalky i letničky, nechávejte mezi nimi vždy mezeru větší než malou. V tomto záhonu, kde jsem použila Lednickou radost, nejsou trvalky skoro vidět. Ale jsou tam a letos už nebudou letničkovou dopomoc potřebovat.

Lednická radost

Máte ještě nějaké netradiční tipy, jak jste letničkové směsi použili? Sem s nimi, těším se! Alena od Konipáska

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Spřátelené weby

Dovolená v rozkvetlé zahradě
Chalupa U konipáska

Velké hry v malých krabičkách
DummyBear

Kontakty
Alena od Konipáska
Po-pá, 8-16 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz